MİDE BALONU

 

Obezite tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri olan mide balonu uygulaması , mide içerisine yerleştirilen 600-700 cc hacmindeki bir balon yoluyla mide hacmini küçülterek , hastaların diyete adaptasyonunu kolaylaştıran bir yöntemdir. Özellikle ameliyat istemeyen hastalarda , beden kitle indeksi ameliyata uygun olmayan ve kilo vermek isteyen hastalarda ya da super morbid obez hastalarda  ameliyata hazırlık aşamasında  tercih edilen bir yöntem olması ile dikkat çekmektedir.

Mide balonu uygulanacak olan hastalara işlem öncesinde mutlaka gastroskopi ( mide endoskopisi ) yapılmalı ve eğer mevcutsa mide hastalıkları tedavi edilmelidir.

Mide balonu uygulması kesinlikle ameliyatsız bir yöntem olup, balon sadece endoskopik olarak takılır ve çıkartılır. İşlem sedasyon dediğimiz uyku hali oluşturularak yapılır ve hastalar işlem sırasında herhangi bir şey hissetmezler.

Mide balonu markasına bağlı olarak genellikle 600-700 cc hacminde bir silikon balondur. İşlemden önce havası alınmış olan silikon balon ağızdan yutturularak mideye gönderilir. Balon , endoskop eşliğinde 600-700 cc hava ya da metilen mavisi ile boynamış izotonik ile şişirilir. Balon yeri kontrol edilir ve işlem sonlandırılır. İşlem süresi yaklaşık 20 dakikadır ve hasta işlem sonrasında evine gidebilir.

Mide doğası gereği içeriğini ya ince barsağa aktarmak ya da kusmak suretiyle dışarı atmak ister. Dolayısıyla uygulama sonrasında ilk bir hafta ( özellikle ilk üç gün ) hastalarda bulantı , kusma, mide bölgesinde sırta vuran ağrı gibi bazı şikayetler oluşabilir. Bu dönemde hastalara gerek ağızdan ilaç tedavisi gerekse damardan serum tedavisi ile destek olmak gerekir.Bu sıkıntılı periyot sonrasında hastalar diyetisyen eşliğinde sürece devam etmelidirler.

Balon yaklaşık 8 ila 9  ay kadar midede kalır ve bu sürenin sonunda yine endoskopik olarak ( ameliyatsız ) çıkarılır.

Mide balonu uygulaması cerrahi yöntemlere göre başarısızlık oranları daha yüksek bir yöntemdir. Özellikle balon çıkarıldıktan sonra verilen kiloların geri alınma riski mevcuttur. Bunun sebebi olarak balon uygulmasının cerrahi yöntemlere göre daha hasta bağımlı bir yöntem olması gösterilebilir . Balon uygulmasındaki amaç geçici olarak mide hacmini küçültüp hastaların yeni bir beslenme alışkanlığı kazanmasını sağlamaktır. Başarısızlıklar bu alışkanlığı kazanamayan ya da daha sonra eski yeme alışkanlığına geri  dönen hastalarda görülmektedir.

 

Sağlıklı günler…